مشاوره کاملا رایگان، همین حالا تماس بگیرید! پاسخ به سوالات شما در خصوص تور، ویزا و هتل

آب و هوای پوکت و بهترین زمان سفر به پوکت

آب و هوای پوکت

پوکت بزرگترین جزیره تایلند، واقع در شمال این کشور در دریای آندامان است. ارتفاع مرتفع ترین نقاط این جزیره تپه ای و سرسبز به ۵۳۰ متر می رسد. پوکت در ۲۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت تایلند (بانکوک) قرار گرفته است. شهر پوکت به لطف آب و هوای مطبوع و ساحل زیبایش به یکی از شهرهای توریستی مشهور در سطح جهان تبدیل شده است. از جمله جاذبه های توریستی پوکت می توان به جزایر "Koh phi phi"، "Karbi" و جزیره زیبای "Koh Samui" که اغلب گردشگران آن را بهترین جزیره تایلند می دانند اشاره نمود. متاسفانه در سونامی مشهور سال ۲۰۰۴ میلادی جزیره پوکت متحمل خسارات فراوان مالی و جانی شد، خوشبختانه امروز اغلب خسارات جبران شده اند اما بقای این حادثه هنوز در سطح جزیره قابل مشاهده است.

 

با توجه به نزدیکی شهر پوکت به خط استوا، دمای هوا در طول سال تغییر چشم گیری ندارد. در تمام طول سال هوا به شکل مطبوعی گرم است و مقصد جذابی برای گردشگران محسوب می شود. آب و هوای پوکت را می توان در سه فصل گرم، بارانی و سرد توصیف نمود. فصل بارانی از می تا اکتبر با میانگین بارش ۱۰۰ میلیمتر در هر ماه و ۴۰۰ میلیمتر در ماه اکتبر به درازا می کشد. از ماه نوامبر تا فوریه وزش بادهای موسمی موجب کاهش دما می شوند، فصل گرم نیز ماه مارس تا می را در بر می گیرد. ماه مارس گرم ترین ماه سال در پوکت با میانگین دمای کمینه ۲۳ و بیشینه ۳۴ درجه سانتیگراد است. ماه ژانویه را نیز با میانگین کمینه ۲۲ و بیشینه ۳۲ درجه سانتیگراد می توان سردترین ماه سال در این شهر دانست. بیشترین اختلاف میانگین دما بین فصل های سرد و گرم سال بسیار ناچیز و حدود ۴ درجه سانتیگراد است.

 

نرخ بارش باران که متاثر از بادهای موسمی است از ۳۰ میلیمتر در ماه فوریه تا ۴۰۰ میلیمتر در ماه سپتامبر متغیر است. در فصل وزش بادهای موسمی(می تا اکتبر) می توانید انتظار ۱۸ تا ۲۳ روز بارانی در طول ماه را داشته باشید. از آنجا که بادهای موسمی از سمت غرب می وزند، هر سال پوکت اولین شهری است که باران های موسمی را به خود می بیند. بیشترین نرخ بارش بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی متر، در ماه های آغازین (می) و پایانی (سپتامبر و اکتبر) این دوره اتفاق می افتد و این در حالی است که ماه های میانی حدود ۲۸۰ میلیمتر بارش دارند. رطوبت هوا نیز در فصل وزش بادهای موسمی افزایش یافته و به حدود ۷۵% در ماه های مختلف این دوره، تا اوج ۹۰% در ماه اکتبر می رسد.

 

در طول ماه های کم بارش سال، هر ماه با حدود ۴۰ میلیمتر بارش، ۴ تا ۵ روز بارانی به خود می بیند. هرچه به ماه های پر بارش سال نزدیک می شویم نرخ بارش و رطوبت به صورت یکنواخت افزایش می یابد. بهترین زمان برای سفر به پوکت و تور پوکت بین نوامبر تا فوریه است، چرا که در این زمان دمای هوا و رطوبت کاهش می یابد و آب و هوای پوکت مناسب سفر می شود. دوره گرم از ماه مارس با افزایش دما و رطوبت فرا می رسد و در ماه آوریل، با افزایش رطوبت، کم کم فصل طوفان و باران آغاز می شود.
تابش خورشید در پوکت، بین ۷ تا ۹ ساعت در روز در طول سال، بین پاییز و تابستان، متغیر است. میانگین دمای آب از بیشنه ۳۰ درجه سانتیگراد در طول تابستان (از آوریل تا آگوست) تا کمینه ۲۸ درجه سانتیگراد در زمستان (دسامبر و ژانویه) متغیر است. در ماه های گرم سال به طور میانگین شاهد یک روز مه آلود در شهر پوکت خواهید بود. روزهای مه آلود در ماه دسامبر به ۵ روز و در ماه مارس به  8 روز می رسد.

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت

فصل بادهای موسمی (می تا اکتبر)
در ماه می، گرما در آسیا به اوج می رسد. در این فصل از سال بادهای مرطوب از سمت اقیانوس هند شروع به وزیدن می کنند و باران های موسمی را برای تایلند و سایر نواحی جنوب شرقی آسیا به همراه می آورند. پوکت که در جنوب غربی تایلند واقع شده، از اولین اقلیم هایی است که تحت تاثیر بادهای موسمی قرار می گیرد. ماه های آغازین و پایانی فصل بادهای موسمی بیشترین نرخ بارش را دارند؛ شهر پوکت در آغاز این دوره (ماه های می، سپتامبر و اکتبر) ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیمتر بارش ماهانه را به خود می بیند  و در ماه های پایانی این دوره( جولای و آگوست)، بارش ماهانه در پوکت حدود ۲۸۰ میلیمتر است. دمای هوا در طول فصل وزش بادهای موسمی، گرم و در حدود ۲۸ درجه سانتیگراد است. کمینه و بیشینه دمای هوا در این فصل از سال ۲۵ و ۳۱ درجه سانتیگراد است و این در حالی است که رطوبت آب و هوای پوکت بسیار بالا در این شرایط دمایی وضعیتی نامطلوب را پدید می آورد.  اگر ریسک احتمال بروز آب و هوای گرم و مرطوب را بپذیرید، این زمان از سال از لحاظ کم بودن هزینه ها و کاهش ازدحام جمعیت در سواحل، می تواند زمان خوبی برای سفر به تایلند و تور تایلند باشد. بارش باران در این فصل، گاهی طولانی و آزار دهنده خواهد بود. معمولا در ماه جولای و آگوست گردشگرانی از اروپا برای گذران تعطیلات تابستانی و همینطور گردشگرانی از استرالیا برای ایجاد تنوع آب و هوایی به پوکت سفر می کنند. در این ماه ها از سال تابش خورشید نیز مطلوب خواهد بود.

ساحل جزیره پوکت

ساحل جزیره پوکت

نوامبر تا فوریه
در این زمان از سال اثر بادهای موسمی کم رنگ می شود و از رطوبت هوا به مقدار قابل توجهی کاسته می شود. در این ماه ها بهترین آب و هوای پوکت را شاهد خواهید بود. هوای خشک و دمای ۲۳ تا ۳۰ درجه سانتیگراد از ویژگی های آب و هوای پوکت در این زمان از سال  است. در ماه فوریه رطوبت به کمترین مقدار خود(۵۸%) می رسد و شرایط بسیار دلچسب به نظر می آید. ماه دسامبر با میانگین دمای ۲۷ درجه سانتیگراد سردترین ماه سال و فوریه با میانگین بارش ۳۰ میلیمتر، کم بارش ترین ماه سال در پوکت هستند.

مارس تا می
در این زمان از سال، پوکت گرم ترین روزها را با میانگین دمای ۳۴ درجه تجربه می کند و این گرما تا زمانی که بادهای موسمی در ماه می از راه برسند ادامه می یابد.
در این زمان از سال غالبا آسمان آبی و فاقد بارش خواهد بود. اما میانگین دمای ۳۰ درجه سانتیگراد در کنار رطوبت بالا برای بسیاری خوشایند نخواهد بود. این وضعیت تا زمان بارش اولین باران های شدید رگباری در ماه آوریل ادامه می یابد.

آژانس مسافرتی سپید گشت ۰۲۱۸۸۸۰۸۱۱۸

برچسب ها :
, ,
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
Print This Post Print This Post

در خصوص سفر به تایلند سوالی دارید؟ با لبخند پاسخگوی شما عزیزان هستیم

پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص سفر به تایلند، تورهای مسافرتی، اطلاعات و رزرو هتل، ویزا، اقامت و هر آنچه که برای سفر نیاز دارید .
آژانس مسافرتی و جهانگردی سپید گشت با 15 سال سابقه درخشان و با کادری مجرب آماده پاسخگویی و ارائه خدمات مسافرتی به شما هموطنان عزیزمان است. هدف ما چیزی نیست جز خلق بهترین خدمات و جلب رضایت کامل مسافران. منتظر شنیدن صدای شما هستیم.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

مشاوره کاملا رایگان، همین حالا تماس بگیرید! پاسخ به سوالات شما در خصوص تور، ویزا و هتلتماس با ما