مشاوره کاملا رایگان، همین حالا تماس بگیرید! پاسخ به سوالات شما در خصوص تور، ویزا و هتل

آب و هوای سامویی و بهترین زمان سفر به سامویی

آب و هوای سامویی

جزیره تفریحی کوسامویی با ۲۲۸ کیلومتر مساحت، سومین جزیره بزرگ تایلند است و در ساحل شرقی این کشور واقع شده است. بزم های شبانه این جزیره از شهرت خاصی برخوردار است. کوساموی مانند سایر نواحی تایلند دارای آب و هوای موسمی استوایی با فصل گرم و کم بارش کوتاه و دما و رطوبت و بارش بالا در سایر فصول است. آب و هوای سامویی دارای سه فصل کم بارش، گرم و موسمی بارانی است.
این جزیره زیبا به واسطه اجتماعات صمیمانه در سواحل نواحی روستایی مشهور است و مکان مناسبی برای آن دسته از گردشگرانی است که میانه ای با ازدحام جمعیت در نواحی شهری ندارند. اگرچه در سال های اخیر تراکم گردشگران در نواحی روستایی هم قابل توجه است اما هنوز هم در این نواحی می توان مکانی دنج برای آرامش یافت. سواحل زیبای متعددی در این جزیره وجود دارد، بزرگترین و شلوغ ترین آن ها ساحل "Chaweng" است که ناحیه شمال شرقی را پوشش می دهد. در فصل ازدحام گردشگران به سختی می توان جای مناسبی در این ساحل برای تفریح پیدا کرد و گاها ممکن است با مناظر نامطلوبی از وجود زباله مواجه شوید. علیرغم تمام این مسایل، آب دریا در مجاورت این ساحل همواره زلال و شفاف است و به همراه شن های سپید ساحل منظره دلچسبی به وجود می آورد. هنگام شنا در این ساحل بایست مراقب امواج بلند بود. "Bang Rak" نام جزیره بزرگ دیگری در سامویی است که تنها دو کیلومتر با ساحل بودای بزرگ فاصله دارد. ساحل بودای بزرگ محلی است که در آن تندیس طلا پوش بسیار زیبای بودا با ارتفاع نوزده متر در آن واقع شده که بر تمام جزیره مشرف است. جزیره " Bang Rak" با فرودگاه فاصله بسیار کمی دارد و ساحلی آرام و غیر متاثر از جریان نسبتا خروشان آب در آن ناحیه دارد.

آب و هوای سامویی

آب و هوای سامویی

خوشبختانه شهر کوساموی تحت تاثیر سونامی شدید سال ۲۰۰۴ واقع نشد. این جزیره با عرض ۱۵ کیلومتر، تقریبا دایره ای شکل و است و نواحی مرکزی آن را جنگل های کوهستانی خالی از سکنه تشکیل می دهند. اراضی غیر مرتفع مسکونی و سواحل تفریحی این جزیره توسط یک جاده به هم مرتبط شده اند.
تغییرات دمای این جزیره در طول سال نا محسوس بوده و میانگین کمینه و بیشینه دما بین ۲۳ تا ۳۰ درجه سانتیگراد متغیر است. فصل گرما در سامویی بین مارچ و آوریل با میانگین دمای روزانه بالای ۳۲ درجه سانتیگراد است. فصل سرد سال در آخر نوامبر آغاز می شود و تا اواخر ژانویه ادامه می یابد، در این زمان از سال میانگین دمای روزانه به زیر ۳۰ درجه سانتیگراد افت می کند. گرم ترین روزهای سال در حوالی ۲۴ آوریل با میانگین بیشینه ۳۳ و کمینه ۲۷ درجه سانتیگراد، و سردترین روزها در حوالی ۱۱ ژانویه با میانگین کمینه ۲۵ و بیشینه ۲۹ درجه سانتیگراد مشاهده می شوند. میانگین دمای آب در طول سال حدود دمای مطلوب ۲۷ درجه سانتیگراد ثابت می ماند.
بدیهی است که با توجه به نزدیکی به خط استوا میانگین طول روز در طول سال تفاوت چندانی نداشته باشد. طولانی ترین روز سال ۲۰ ژانویه با روشنایی ۱۲ ساعت و ۴۱ دقیقه و کوتاه ترین روز ۲۱ دسامبر با روشنایی ۱۱ ساعت و ۳۵ دقیقه است. تابش مستمر خورشید نیز بین ۶ ساعت در ماه های می و نوامبر تا ۸ ساعت از فوریه تا آوریل متغیر است.

مولفه دیگری که در تمام طول سال در کوساموی تقریبا ثابت می ماند رطوبت بالا است. میانگین نرخ رطوبت در این جزیره از ۸۰% در ماه اکتبر تا ۸۵% در ماه اکتبر تا مارچ متغیر است. خشک ترین روزهای سال حوالی ۴ آگوست با رطوبت ۶۴% و مرطوب ترین روزها حوالی ۱۰ نوامبر با طوبت ۹۱ تا ۱۰۰% هستند.

شاید از هوای ابری و نرخ بارش بتوان به عنوان تنها مولفه آب و هوایی متغیر در طول سال در این جزیره یاد کرد. فصل بارندگی از می تا دسامبر ادامه می یابد و ماه نوامبر را با بارش ماهانه ۴۳۰ میلی متر، می توان پر بارش ترین فصل سال دانست و این در حالی است که طی ماه های سپتامبر، اکتبر و حتی نوامبر هم مقدار بارش قابل توجه است. از ماه ژانویه تا آوریل مقدار بارش به صورت قبل توجهی کاهش می یاد و ماه مارس با بارش ماهیانه ۳۰ میلیمتر خشک ترین فصل سال در این جزیره به حساب می آید. بیشترین روزهای بارانی در حوالی ۲۵ اکتبر شاهد خواهید بود. در این زمان از سال ۵۷% روزها با بارش همراه است. کم بارش ترین روزها نیز در حوالی ۷ فوریه مشاهده شده اند. در این زمان از سال ۲۳% روزها بارانی است. به طور میانگین در طول کل فصل بارش در این جزیره، ۴۸% روزها بارانی خواهد بود. در ۳۵% روزها طوفان و باران شدید اتفاق می افتد و در ۱۶% روزها باران ملایم می بارد. کم ترین روزهای مه آلود در ماه سپتامبر با حدود دو روز مه آلود در ماه، مشاهده شده اند. مه آلود ترین ماه نیز ماه ژانویه با ۹ روز مه آلود است.
وضعیت ابرها در طول سال بسیار متغیر است. کم ابر ترین روزهای کوساموی با آغاز ماه کم بارش (اواخر ژانویه) آغاز می شود و این در حالی است که روزهای ابری در اواخر آوریل با آغاز فصل موسمی از راه می رسند. کمترین تراکم ابرها ۴۶% و در حوالی ۱۶ مارس بیشترین نرخ تراکم ابرها ۸۸% بوده و در حوالی ۵ اکتبر مشاهده می شود.

 

فصل کم بارش بین دسامبر و فوریه واقع شده است. در این زمان از سال دما اندکی خنک تر است، باد خنک ملایمی از سمت دریا می وزد، بارندگی کم است و تابش خورشید خواهد بود. این زمان از سال بهترین موقع برای تور تایلند و انجام انواع تفریحات ساحلی در کوساموی است.
فصل گرم سال از مارچ آغاز می شود و تا آگوست ادامه می یابد. در این زمان از سال باران رطوبت هوا بالا نیست و شهر کوساموی آفتابی ترین روزهای سال را  تجربه می کند. اگر دمای ۳۲ درجه سانتی گراد برایتان قابل تحمل است. این زمان از سال برای بازدید از جزیره برایتان بسیار ایده آل خواهد بود. تا ماه آگوست هوا گرم می ماند اما در اوایل ماه می، افزایشی شدید و ناگهانی در نرخ بارش روی می دهد. از ماه می تا آگوست در طول روز (و حتی ساعات پایانی عصر) معمولا هوا گرم و آفتابی است. اما شب هنگام معمولا طوفان و باران شدید به صورت رگبار کوتاه مدت، شهر را تحت تاثیر قرار می دهد.
فصل پر بارش موسمی در ماه سپتامبر آغاز می شود و تا اوایل دسامبر ادامه می یابد. در طول این فصل در حالی که نرخ بارش به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد، دمای هوا همچنان بالا و در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد باقی می ماند. از آنجاییکه در طول این فصل هوا به صورت شگفت انگیزی غیر قابل پیش است، تابش مستمر خورشید چندان هم دور از انتظار نخواهد بود. اگرچه در طول این فصل هر روز باران نخواهد بارید اما بارش ها سنگین و کوتاه خواهند بود. این فصل هنوز هم زمان مناسبی برای گذراندن تعطیلات در ساحل و بهره بردن از هزینه های کمتر و ازدحام جمعیت کمتر است.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سفر به تایلند و تور تایلند با ما تماس بگیرید.

آژانس مسافرتی سپید گشت ۰۲۱۸۸۸۰۸۱۱۸

برچسب ها :
, ,
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
Print This Post Print This Post

در خصوص سفر به تایلند سوالی دارید؟ با لبخند پاسخگوی شما عزیزان هستیم

پاسخ به تمامی سوالات شما در خصوص سفر به تایلند، تورهای مسافرتی، اطلاعات و رزرو هتل، ویزا، اقامت و هر آنچه که برای سفر نیاز دارید .
آژانس مسافرتی و جهانگردی سپید گشت با 15 سال سابقه درخشان و با کادری مجرب آماده پاسخگویی و ارائه خدمات مسافرتی به شما هموطنان عزیزمان است. هدف ما چیزی نیست جز خلق بهترین خدمات و جلب رضایت کامل مسافران. منتظر شنیدن صدای شما هستیم.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

مشاوره کاملا رایگان، همین حالا تماس بگیرید! پاسخ به سوالات شما در خصوص تور، ویزا و هتلتماس با ما